Styl zycia – blog lifestyle

Blog o życiu i osobitych przemyśleniach – kobiecy punkt widzenia

Duchowość

Jak zdefiniować sukces? Według słownika języka polskiego jest to „pomyślny wynik jakiegoś przedsięwzięcia, osiągnięcie zamierzonego celu”. Nie można jednak wszystkich ludzkich osiągnięć wrzucić do jednego worka. Sukces jest bowiem sprawą indywidualną i każdy ma jego własną definicję. Dla jednej osoby będzie to zarobienie odpowiedniej ilości pieniędzy lub kupno luksusowego samochodu, dla innej zdanie egzaminu naprawo jazdy, testu na uczelni czy klasówki w szkole, a dla jeszcze innej znalezienie odpowiedniego partnera życiowego , posiadanie zdrowych i szczęśliwych dzieci, pokonanie śmiertelnej choroby, zdobycie przyjaciół lub awans w pracy. Waga sukcesu zależy od mocy wyrażanych chęci i trudności jego zdobycia – im więcej pracy musimy włożyć w to, aby cel został osiągnięty, im bardziej go pragniemy, tym większą satysfakcję przynosi jego uzyskanie. Dlaczego jednak jednym udaje się osiągnąć sukces bez większych problemów, a inni gonią za nim przez całe życie, a i tak nie udaje im się go złapać? Odpowiedź tkwi w podejściu do życia i sposobie interpretacji codziennej rzeczywistości.

„Prawdziwy sukces to sukces wewnętrzny, to nie posiadanie rzeczy, lecz zwycięstwo nad samym sobą”

źródło:  7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey

Ustaw poprzeczkę

Wszystkie sukcesy, te małe i te duże zależą od tego, jak postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. Jeśli wierzymy, że życie oferuje nam mnóstwo okazji do zdobywania tego, czego pragniemy, wtedy każda sytuacja stanowi źródło dla osiągnięcia kolejnego sukcesu, a to wzmacnia poczucie własnej wartości. Dumny ze swoich osiągnięć czujesz, że mógłbyś „góry przenosić” i z zapałem zabierasz się za następne działanie. Zadbaj więc o to, aby i ono uwieńczone zostało powodzeniem, co nakręci Twoją spiralę sukcesu. Aby świadomie wzmocnić pewność siebie i ułatwić sobie realizację celów w przyszłości stawiaj poprzeczkę na odpowiednim poziomie trudności. Nie może być ona ustawiona za nisko – bo satysfakcja ze zbyt łatwo osiągniętego celu może okazać się za mała aby zmotywować Cię do dalszej pracy. Ustawiona zbyt zbyt wysoko z kolei może uniemożliwić osiągnięcie wyznaczonego celu, a wtedy zamiast poczucia spełnienia zyskasz uczucie frustracji. Staraj się więc ustanowić swój cel na poziomie, który jest realny, możliwy do osiągnięcia dzięki umiejętnościom, jakie posiadasz lub jakie jesteś w stanie zdobyć aby go zrealizować, ale jednocześnie wymaga od Ciebie wykonania określonej pracy i włożenia w nią wysiłku. W ten sposób sam siebie zmotywujesz do zyskania tego, na czym Ci zależy. W miarę upływu czasu, kiedy zdobywać będziesz nowe doświadczenia związane z realizacją ustalonych wcześniej planów, samodzielnie podniesiesz sobie poprzeczkę, bo będziesz wiedzieć, że jesteś w stanie i tym razem osiągnąć sukces.



Optymizm

Świat wokół nas – to jak mieszkamy, ile zarabiamy, jacy ludzie nas otaczają jest odbiciem tego, co tkwi w naszym umyśle. Sami wybieramy sobie swoją pracę, partnerów życiowych, przyjaciół. Jeśli nasz umysł nastawiony jest na przekazywanie innym pozytywnych sygnałów, to takie same sygnały inni będą przekazywać nam. Jeśli jednak będziemy w kółko narzekać, użalać się nad swoim losem i obarczać swoimi problemami innych, to otoczenie zwracać będzie taki sam komunikat. Chcąc osiągnąć sukces w życiu, cokolwiek ten sukces dla nas oznacza, musimy zacząć od uważnej obserwacji siebie. Zmiana szkodliwych i hamujących nas w życiu nawyków na wspierające działania znacznie zwiększy szansę osiągnięcia upragnionego celu. Zatem myśl pozytywnie i … działaj.

Działanie

Od samego myślenia nic się nie zmieni. Musisz te myśli wcielić w życie. Dopiero realizacja własnych postanowień sprawi, że sukces może zostać osiągnięty. Jak to zrobić? Najlepiej etapami, systematycznie. Każdego dnia przeznacz trochę czasu na realizację swoich założeń. Jeżeli codziennie będzie udoskonalał coś choćby w małym procencie, to jak myślisz jaki rezultat osiągniesz po tygodniu, miesiącu, roku? Małe, systematyczne kroki pozwolą Ci osiągnąć cel bez poczucia dużego wysiłku, za to satysfakcja z jego realizacji będzie ogromna.

Każde działanie jest lesze niż brak działania, bo zbliża Cię do sukcesu, zamiast trwać w stagnacji. Jeśli nie wiesz jak masz się zabrać za osiągnięcie celu, co zrobić, aby zacząć, na początek napisz sobie plan. Sprecyzuj dokładnie, co chcesz osiągnąć, opisując to w najdrobniejszych szczegółach i ustal „kroki milowe”, które poprowadzą Cie do celu. Następnie podejmij jakiekolwiek działanie. Nie przejmuj się, jeśli coś Ci nie wyjdzie. Człowiek uczy się na błędach. Kiedy coś pójdzie nie tak, jak sobie to wyobrażałeś, pomyśl jak inaczej można by to zrobić, a następnie zrób to. Podejmuj próby i modyfikuj działania tak długo, aż przyniosą określony rezultat. Z czasem Twoje jakiekolwiek działanie przerodzi się w działanie profesjonalne, zgodnie z zasadą „ćwiczenie czyni mistrza”.

Koncentracja

To, na czym w danej chwili skupiasz woje myśli determinuje Twoje działanie. Jeżeli siedzisz przed TV i bezmyślnie wpatrujesz się w ekran to sukcesu raczej nie osiągniesz. Chyba że jest nim rekordowa ilość obejrzanych seriali. Twoja rzeczywistość tworzy się w momencie, kiedy o niej myślisz. Myślisz o problemach – tworzysz problemy. Myślisz o konstruktywnych rozwiązaniach – tworzysz je. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, skup swoje myśli wokół niego. Regularne powtarzanie tych samych sugestii sprawi, że uwierzysz w nie na poziomie podświadomym. Słowem, uczynisz z myślenia nawyk. A to spowoduje, że Twój umyśl będzie kierował Twoimi działaniami w taki sposób, aby sukces mógł zostać jak najszybciej osiągnięty. Wiedząc, że Twoje dominujące myśli Tworzą Twój świat z łatwością wybierzesz te, które przyniosą najwięcej korzyści.



Emocje

Emocje to silny motywator. Potrafią pobudzić do działania, ale potrafią też skutecznie to działanie zablokować. Najczęstszymi emocjami blokującymi osiągnięcie sukcesu są lęk i wstyd. To one trzymają Cię z daleka od podejmowania ryzykownych (przez pryzmat lęku i wstydu) zadań i zamykają w klatce zwanej strefą komfortu. Co będzie, jeśli mi się nie powiedzie? Co powiedzą inni ludzie? Rodzina i znajomi będą się ze mnie śmiali, lepiej nie wychylać się zbytnio. Wszystkie te blokady zbudowane są z Twoich własnych myśli. Nie istnieją w rzeczywistości. Są złudnymi trudnościami skonstruowanymi przez umysł, który boi się poszerzać swoją strefę wpływu. A skoro strach i wstyd są wynikiem Twoich myśli, to czy nie jest tak, że boisz się własnych myśli?

Remedium na ten stan rzeczy jest zdobywanie nowej wiedzy. Im więcej wiesz, tym więcej masz możliwości wyboru. Strach przed działaniem maleje wraz ze wzrastającą wiedzą na temat, który Cię interesuje. Najbardziej bowiem przeraża człowieka to, co nieznane (stąd między innymi powiedzenie „Lepszy stary wróg niż nowy przyjaciel”). Obserwuj więc swoje emocje i za każdym razem, kiedy poczujesz, że coś hamuje Cię przed podjęciem określonego działania zadaj sobie pytania: Czy to jest rzeczywiście tak straszne, jak mi się wydaje? Czy świat się zawali jeśli mi się nie uda? Czy opinia innych jest dla mnie ważniejsza niż potencjalne korzyści związane z osiągnięciem mojego celu? Pamiętaj, ludzi nie obchodzi Twoje życie. Oni skupiają się na sobie i swoich problemach, a Twoje ewentualne porażki prędzej czy później pójdą w zapomnienie lub pokryje je cień osiągniętego sukcesu.

Wdzięczność

Sekret sukcesu polega na umiejętności doceniania tego, co już masz. Udało Ci się kupić wymarzony samochód? Świetnie! Ciesz się nim, zamiast od razu myśleć o innym, jeszcze lepszym. Masz pracę, którą lubisz? Bliską osobę, która Cię kocha? Dach nad głową, pełny żołądek i ciepłą kurtkę na zimę? Doceń to. Wielu dałoby dużo, żeby mieć to samo, co Ty. Jak bowiem możesz twierdzić, że odniosłeś sukces, skoro nie cieszysz się z tego, co osiągnąłeś? Zwiększając w nieskończoność własne wymagania i uzależniając od nich własne  szczęście nie zdołasz nigdy dotrzeć do celu. Zgodnie z tym, co powiedział Sokrates: „Ten, kto nie jest zadowolony z tego, co ma, nie będzie również zadowolony z tego, co chciałby mieć”, wdzięczność za to, co posiadasz jest warunkiem niezbędnym dla osiągnięcia sukcesu. I właśnie tutaj ukrywa się cały jego sens.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:

Bogaty albo biedny? Po prostu różni mentalnie – T. Harv Eker

Planuj i bogać się – Steve Grounds

7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey

NLP w 21 dni – Harry Alder, Beryl Heather

Coach Yourself – Anna Kopciowska

Wywieranie wpływu na siebie – Arkadiusz Bednarski

Tagged:

2 COMMENTS

  1. Świetny artykuł, szczególnie część o wdzięczności. Tak mało ludzi potrafi dziś cieszyć się życiem, wszyscy nieustannie gonią za szczęściem nie zauważając że ono jest w nich cały czas.

    • Nasze społeczeństwo jest przesiąknięte negatywnymi myślami. Poza tym kiedy ktoś chce czegoś więcej od życia jego otoczenie zaraz sprowadza go na ziemię.

      „Nie rób tego, to nie ma sensu”
      „NIe zakładaj firmy, bo to zbyt kosztowne i ryzykowne”
      „Nie dasz sobie rady”
      itd…
      Ważne jest, więc, żeby skoncentrować się na celu i nie brać tego wszystkiego do siebie.
      Dobrze jest też otaczać się ludźmi o pozytywnym nastawieniu do życia.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You Might Also Like